Napoved zaloge

Pripomoček napoved zaloge prikazuje razpoložljivo zalogo na dan na podlagi vnesenih dokumentov.  Govorimo torej bodočem stanju zaloge, ki bo aktualno, ko se dokumenti poknjižijo. V primeru trgovskega blaga so dokumenti, ki zalogo povečujejo naročilo dobavitelju in nepoknjižen prevzem dobavitelja. Dokumenti, ki zalogo v skladišču zmanjšujejo, pa so naročilo kupca in nepoknjižen odpremni nalog. V trenutku, ko prevzem dobavitelja ali odpremni nalog poknjižimo v MSP, se dokument umakne iz pregleda napovedi zaloge in trenutna zaloga se spremeni. Za pravilno delovanje napovedi zaloge je potrebno na dokumente vnašati predvidene datume dobave in zapirati dokumente, ki niso več aktualni.

Napoved preko bližnjice F7

Eden izmed pregledov napovedi zaloge, je dostopen preko bližnjice F7 in gumba »Napoved«.

Odpre se nam okno s pregledom napovedi zaloge. Dogodki, ki izhajajo iz vnesenih dokumentov so prikazani v vrsticah. Prikazano okno velja za konkretni artikel »0000000000143« na skladišču »0000001«.

V prikazanem primeru je trenutna zaloga MSP enaka 10 kos in prav tako je razpoložljiva zaloga 10 kos.

V sistemu je vneseno naročilo dobavitelju (ND-9/2022) s predvidenim datumom dobave 28.01.2022 za 5 kosov. Po realizaciji tega dogodka bo razpoložljiva zaloga enaka 15 kos (10 trenutnih + 5 prejetih). Tretja vrstica v napovedi zaloge pa predstavlja vneseno naročilo kupcu (NK-1-19/2022) s predvidenim datumom dobave 01.02.2022 za 12 kosov.

Po realizaciji obeh dogodkov bo razpoložljiva zaloga artikla »0000000000143« enaka 3 kos. To je kvalitetna informacija in pomeni, da v tem trenutku lahko prodamo 3 kose ne da bi porabili blago obljubljeno «Fizičnemu kupcu Jožetu«.

V naslednjem primeru si bomo zamislili scenarij, da nam dobavitelj »Najboljši dobavitelj« sporoči, da bo lahko blago dostavil šele 03.02.2022. Nabavna služba mora v tem primeru na obstoječem naročilu dobavitelju popraviti predviden datum dobave. Po popravku datuma je potrebno s puščico datume poslati tudi na vrstice naročenih artiklov.

Ponovno si poglejmo kaj prikazuje napoved zaloge. Razpoložljivost zaloge na dan predvidene odpreme naročila je sedaj negativna. Na 01.02.2022 želimo odpremiti 12 kosov, ki jih ne bomo imeli na zalogi. Negativna razpoložljivost je znak, da moramo nekaj ukreniti. V našem primeru bi kupca obvestili, da bo blago dobil šele 03.02.2022 oz. bi poskušali blago naročiti pri drugem dobavitelju do datuma odpreme.

V naslednjem primeru si bomo zamislili scenarij, da blaga ne moremo naročiti v tako kratkem času in bomo kontaktirali kupca »Fizični kupec Jože«. Na izbiro mu bomo dali prevzem količine 10 kos na dogovorjen datum ali prevzem celotne naročene količine na datum 03.02.2022. Recimo, da nam kupec nam sporoči, da bo blago prevzem pozneje. Prodajna služba mora v obstoječem naročilu kupca popraviti predviden datum dobave. Za razliko od naročila dobavitelju, tukaj ni potrebno datume popravljati na vrsticah. Popravek na vrsticah pride v poštev samo, če so bili že predhodno definirani različni datumi dobave ne različnih vrsticah.

Ponovno si poglejmo kaj prikazuje napoved zaloge. Razpoložljivost zaloge na dan predvidene odpreme naročila je sedaj ponovno pozitivna. Na isti dan imamo prihod blaga od dobavitelja in odhod blaga k kupcu.

V prikazanem primeru imamo na isti dan imamo prihod blaga od dobavitelja in odhod blaga k kupcu. Prikaz napovedi privzeto prikazuje najprej prihode, nato šele odhode. Zato v takem primeru razpoložljivost in negativna.

Poglejmo si kaj bi napoved zaloge prikazovala, ko iz naročila dobavitelja kreiramo prevzem in iz naročila kupca kreiramo odpremo. Vidimo, da so v napovedi vidni le novo kreirani dokumenti. Izvornih dokumentov ne prikazujemo več, da nebi podvojili količin.

Po knjiženju prevzema dobavitelja in knjiženju odpremnega naloga, pa se dokumenti na napovedi ne prikazujejo več. Rezultat obeh dogodkov je zaloga enaka trem kosom.

Izpis napovedi zaloge

V modulu Naročila Dobaviteljem in Kupcev se nahaja tudi izpis Napoved zaloge.

Odpre se nam okno kjer nastavimo se opredelimo kateri podatki nas zanimajo. Kot bomo kasneje videli izpis ni omejen na en artikel (kot v prejšnjem poglavju), ampak prikazuje razpoložljivo zalogo za poljuben nabor artiklov. Prav zaradi tega, je obvezno polje »Na dan«. V kolikor želimo zajeti vse vnesene dokumente lahko izberemo datum v prihodnosti do katerega so vneseni že vsi dokumenti.

Za primer demonstracije pripomočka se bomo omejili na skupino artikla 4, v kateri se nahajajo le trije artikli. Po izbiri gumba preglednica, se nam odpre rezultat zaloge na dan.

Zaloga na dan 31.12.2022 se izračuna po naslednji formuli:

Zaloga - Vsi odhodi zaloge + Vsi prihodi zaloge

Če to preslikamo na poimenovanje stolpcev na preglednici:

Trenutna zaloga - Naročilo kupcev - V odpremi + Naročeno dobaviteljem + Neknjiženi prevzemi

Na primeru artikla »0000000000145« je zaloga na dan 31.12.202 enaka nič:

4 - 15 - 2 + 8 + 5 = 0

Pripomoček omogoča tudi izračun zaloga na dan po drugačni formuli. Recimo, da se pojavljajo težave z dobavami blaga. Radi bi pregledali katerih artiklov imamo na zalogi dovolj, da bo tudi po realizaciji vseh naročil zaloga še vedno pozitivna. Torej formula, ki jo želimo je:

Trenutna zaloga - Naročeno kupcev - V odpremi

Uporabimo gumb z vprašajem in odpre se nam okno z možnimi polji in matematičnimi operatorji za sestavo formule.

Med vsakim podatkom moramo uporabiti matematični operator.

Končna formula za naš primer je torej:

Po izbiri gumba preglednica si med stolpci poiščemo podatek »Razpoložljivo na dan«, ki prikazuje rezultat pridobljen po vneseni formuli.

V primeru, da bomo artikel »0000000000144« odpremili kupcu, dobava pa se ne zgodila, bomo na 31.12.2022 imeli na razpolago 2 kosa. Seveda v ta izračun nismo zajeli dokumente, ki imajo predviden datum dobave kasnejši od 31.12.2022 in so morda že vneseni v sistem.

Napoved zaloge v proizvodnji

Kadar imamo opravka s proizvodnjo se na napovedi zloge pojavi tudi dokument delovni nalog. Delovni nalog na datum začetka izdelave prikazuje odhod materialov, na datum rok izdelave pa izkazuje prihod izdelka. Pri uporabi plana proizvodnje, prikazujemo v napovedi planske vrstice že preden je izdelan pravi delovni nalog.

Poglejmo primer izdelka »0000000000121«, ko imamo trenutno na zalogi 30 kosov. Prodajna služba vnese naročilo kupca za 150 kosov. Pri uporabi plana je na pregledu napovedi zaloge preko bližnjice F7 smiselno vključiti kljukico: »Upoštevanje plana proizvodnje«.

Ker je razpoložljiva zaloga negativna, prodajna služba naročilo prenese v plan proizvodnje. Pri prenosu v plan proizvodnje uporabimo opcijo »samo manjkajoče količine«. Pri ponovnem pregledu plana se pojavi predviden prihod za 120 manjkajočih kosov. Tako prodajna služba ve, da so opravili svoje delo.

Vodja proizvodnje v našem primeru tedensko pregleduje plan in razpisuje delovne naloge na podlagi plana proizvodnje. V prikazanem primeru smo pri razpisu proizvodnje definirali rok izdelave (09.03.2022) in datum pričetka izdelave (03.03.202). Na napovedi zaloge se namesto vrstice plana sedaj pojavi razpisani delovni nalog (DN-50/2022).

Razpisan delovni nalog pa poleg prihoda končnega izdelka izkazuje tudi predvideno porabo sestavih. Preko materialne sestavnice delovnega naloga poglejmo napoved zaloge za eno izmed potrebnih sestavih artikla »0000000000121«. V materialni sestavnici »mize« se nahajajo 4 »noge za mizo«, torej za izdelavo 150 miz potrebujemo 600 nog.

Pregled vseh potreb razpisanih delovnih nalogov je lepo viden preko pripomočka »Predvidena poraba materiala«. Tam so vidne tako potrebe po materialih, kot potrebe po podrejenih polizdelkih. Pripomoček omogoča tudi proženje dveh različnih akcij. Prva na podlagi materialnih potreb naredi predlog naročila dobavitelju, druga na podlagi potreb po polizdelkih razpiše podrejene delovne naloge.

V tem prispevku